Abeceda interneta za petaše

Autor: Administrator , 13. 10. 2023.

ABECEDA INTERNETA je multmedijalna izvedba i radionica medijske pismenosti. Radi se o inovativnom hibridu videa i predstave koji na zabavan i interaktivan način osvještava djeci opasnosti, zamke, ali i prednosti korištenja interneta. Nastala je u produkciji Udruge “Fun Da Mental”, uz podršku Agencije za elektroničke medije i Ministarstva kulture i medija RH te Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva obrazovanja RH.

Sastoji se od pet tematskih videoisječaka koji su temelj zašite djece na internetu: kratka povijest interneta i kako je brzina prijenosa podataka promijenila svijet; clickbait i lažne vijesti i kako naučiti “čitati internet”; krađa identiteta - mehanizmi i ozbiljna šteta koju čini; cyberbullying ili vršnjačko nasilje na internetu i “lajk” kao lažno mjerilo vrijednosti.

Poznati hrvatski glumci Ana Vilenica i Tomislav Krstanović pojavljuju se u videu kao Super Štakor Tomo i Super Štreber Ana, a zatim “izlaze” iz videa u prostor izvedbe. Kroz glumačku interakciju potiču razgovor s učenicima o njihovom korisničkom iskustvu i zaokružuju njihov doživljaj.

Naši su petaši danas rado sudjelovali u predstavi i pokazali da su aktivni korisnici interneta s puno različitih iskustava, kako dobrih, tako i loših. A Ana i Tomislav su ih usmjerili kojim putem ići kroz bespuća interneta i potaknuli da ne zaborave biti čovjekom i u virtualnom svijetu.

Osnovna škola Petra Zrinskog Zagreb / Krajiška 9, HR-10000 Zagreb / www.os-pzrinskog-zg.skole.hr / ospz@os-pzrinskog-zg.skole.hr