MEĐUŽUPANIJSKI PROJEKT ZaKaj - OŠ Petra Zrinskog i OŠ Ljubešćica

Autor: Administrator , 5. 12. 2023.

Učiteljice OŠ Petra Zrinskog Zlatica Čolja-Hršak, prof., Jurana Linarić Mihalić, prof., Rahela Frelih, prof. i Dijana Grbaš Jakšić, prof. (voditeljica projekta) okupile su zainteresirane učenike 7. A i 7. C razreda u projektu ZaKaj.

Radi se o projektu kojemu je cilj poticati učenike na razvijanje svijesti o jezičnome bogatstvu hrvatskoga jezika i na razvijanje ljubavi prema hrvatskim narječjima, konkretno prema kajkavskom narječju i stvaralaštvu na kajkavskom narječju. Više o Projektu možete pročitati u Školskom kurikulumu.

U Projektu sudjeluju i učiteljice OŠ Ljubešćica Ivana Nogić, prof. (knjižničarka, Hrvatski jezik, Povijest, Novinarsko-radijska grupa) i Sanja Horžić, prof. (Hrvatski jezik, Kajkavska grupa) sa svojim učenicima. U OŠ Ljubešćica puno se pažnje posvećuje kajkavskom stvaralaštvu (škola je izdala rječnik ljubeškoga govora Sačuvajmo ljubeški kaj!).

Učiteljice obiju škola organizirat će i s učenicima svoje škole provesti aktivnosti Projekta te sustavno pratiti njegovu provedbu. Pritom će učiteljice promicati međupredmetnu korelaciju i interdisciplinarnost temeljene na estetskim vrijednostima.

U 1. fazi Projekta u listopadu 2023. učenici OŠ Petra Zrinskog poslali su učenicima OŠ Ljubešćica učenički sastavak Izgubljeni vanzemaljac koji je učenik 7. razreda OŠ Petra Zrinskog napisao u 3. razredu osnovne škole na standardnom jeziku.

Učenici OŠ Ljubešćica, sudionici projekta ZaKaj, tijekom 1. polugodišta šk. god. 2023./24. na kajkavskom će narječju (na idiomu vlastitoga zavičaja) i prema vlastitim afinitetima i idejama stvaralački preoblikovati sastavak Izgubljeni vanzemaljac. U privitku možete pročitati pjesme učenika OŠ Ljubešćica nastale na kajkavskom narječju na temelju navedenoga teksta i teme Pogled u budućnost koja se također proteže cijelim Projektom.

Voditeljica projekta ZaKaj

Priloženi dokumenti:
Pogled_u_buducnost.docx (15.83 KB)

Osnovna škola Petra Zrinskog Zagreb / Krajiška 9, HR-10000 Zagreb / www.os-pzrinskog-zg.skole.hr / ospz@os-pzrinskog-zg.skole.hr